fb
Popis fotky Hobby filatelie numismatika

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř zlatých mincí Doba Jiřího z Poděbrad proof (ČM 2018)

Sada je kompletní.

Celý popis produktu
vyprodáno
Cena: 23 990
Sazba DPH: osvobozeno od DPH
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Nové weby s novou službou. Zdarma a rádi vám zkompletujeme výše uvedenou sérii mincí (Doba Jiřího z Poděbrad) z České mincovny. Garance kompletnosti zdarma. Doprava kompletní sady zdarma.

 

Tuto službu již léta poskytujeme našim zákazníkům kamenné prodejny.

 

Proto jsme se rozhodli na nových webech nabídnou již hotový produkt.
Cena je stanovena součtem emisních cen mincí včetně etue pro jejich uloženi.

 

Sada se skládá ze 4 kusů mincí nebo medailí (Diplomat míru, Hospodář českého království, Král dvojího lidu, manžel a otec) a dřevěné luxusní etue.

 

 

Materiál: Zlato
Váha: 4x 3,11 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průmě: 16 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Emisní náklad: 400 ks
Datum emise: květen 2018
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 5 NZD

 

 

Doba Jiřího z Poděbrad

 

Jiří z Poděbrad známý jako husitský král pocházel z významného a starobylého rodu. Narodil se 23. dubna 1420 do rodu pánů z Kunštátu, a byl tak prvním panovníkem, který měl původ v domácí šlechtě. Ve čtrnácti letech se zúčastnil bitvy u Lipan. Když dosáhl plnoletosti, mohl se začít politicky angažovat. Po smrti Zikmunda Lucemburského byly české země bez krále a došlo ke společenskému úpadku. V roce 1448 dobyl Jiří Prahu, a za podpory kališnické a východočeské šlechty byl roku 1452 zvolen zemským správcem. Funkci správce vykonával Jiří pět let a pomáhal nezletilému králi Ladislavovi Pohrobkovi. Když Ladislav zemřel byl Jiří z Poděbrad zvolen českým králem.

 

Od Jiřího korunovace letos uplynulo 650 let. Ještě před korunovací musel slíbit papežským legátům, že bude trestat kacíře. To sice Jiří slíbil, ale jelikož byl sám kališník, tak žádné represe neprováděl. Během života vedl spory s papežem Piem II. a Matyášem Korvínem. Byl prvním panovníkem, který navrhnul spojit státy do Všeobecné křesťanské mírové unie, pod jejíž záštitou by státy spolupracovaly. Především to mělo vést ke společné obraně proti Turkům. I přese všechny spory dokázal nastolit v českých zemích řád a pořádek. Během své vlády ukončil společenský i hospodářský úpadek v českých zemích. Byl dvakrát ženatý a celkem měl dvanáct dětí. 

 

Diplomat míru

 

Ačkoliv Jiří z Poděbrad během své korunovace slíbil, že přejde na katolickou víru, využil existence kompaktát a svůj slib nedodržel. Chtěl se stát králem „dvojího lidu“. Jeho počínání se nelíbilo papeži, který Jiřího označil za heretika. Jiří, aby alespoň trochu napravil situaci, dal pronásledovat Jednotu bratrskou. Jeho největší snahy ovšem mířily k velice nadčasovému projektu, jehož hlavní myšlenky využily podobné organizace až ve 20. století. Chtěl založit jakousi organizaci křesťanských národů, která by řešila veškeré vnitřní problémy cestou mírovou, nikoli vojenskou, přičemž společným cílem by byl boj proti Turkům. Jiří posílal své vyslance na evropské dvory, nicméně papežská moc, jak se záhy přesvědčil, byla mimořádně silná. Český král se tedy rozhodl pro jinou strategii - vyslal slavnou výpravu „z Čech až na konec světa“, jejíž průběh byl dobře dokumentován, a která měla propagovat české království. Ačkoliv výprava byla relativně úspěšná, situace se nadále zhoršovala, až propukla ve válku českého krále s papežem.

 

Hospodář Českého království

 

Jiří z Poděbrad se po svém zvolení českým králem ukázal jako velmi obratný a rozumný ekonom. I bez kvalitního vzdělání, jakého se dostávalo následníkům trůnu, dokázal umně využít všech příležitostí k tomu, aby pozvedl ekonomiku Českého království na úroveň. Znovuobnovil těžbu stříbra ve zdevastovaných kutnohorských dolech a opět nechal razit pražské groše. Podporoval rozvoj řemesel, zavedl cla. Byl zastáncem obchodních cest do ciziny a na svůj dvůr zval rádce, se kterými pak českou ekonomiku formoval. V cestě za úplným zlepšením ekonomické situace v Českém království mu stály útoky jeho nepřátel, proti kterým se Jiří musel bránit. Ale i tak je obdivuhodné, jak se za jeho vlády opět zlepšilo postavení českých zemí, které po husitských válkách byly značně pozadu za ostatními státy.

 

Král dvojího lidu

 

Asi málokdo si počátkem roku 1458 dokázal představit, že by novým českým králem nebyl někdo z velké panovnické dynastie, třeba nějaký Habsburk. Nicméně stalo se - v březnu téhož roku byl českým sněmem zvolen Jiří z Poděbrad, příslušník domácí šlechty. Zvolen byl jak kališníky, tak katolíky. Prvním vyhovoval jeho status „husitského krále“, druhé oslovoval svými vyjednávacími schopnostmi. Stal se tedy králem „dvojího lidu“, jelikož v tehdejších českých zemích bylo umožněno přimknout se ke kalichu nebo ke katolictví, byť mezi těmito skupinami panovaly jisté neshody. 

 

Manžel a otec

 

Dvě ženy, deset dětí – to je bilance rodinného zázemí českého krále Jiřího z Poděbrad. Nejprve byl ženat s Kunhutou ze Šternberka, se kterou měl sedm dětí (příkladně Kateřinu, která se stala ženou Matyáše Korvína, který se časem stane úhlavním nepřítelem jejího otce). Kunhuta se nedožila Jiříkovy korunovace. Královský titul spolu s ním ale získala jeho druhá žena, Johana z Rožmitálu. S touto ženou měl tři děti – uveďme alespoň Hynka, který se dal na dráhu spisovatele a do české literatury přinesl renesanci. Závěrem podotkněme, že obě jeho ženy pocházely z katolických rodin a s oběma (zvláště pak s Johanou) měl láskyplný vztah. 

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář