fb
Popis fotky Hobby filatelie numismatika

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Dnešní ceny drahých kovů

Dnešní ceny zlata


Dnešní (online) cena platí výhradně pro velké zlaté cihly typu LBMA, každá o hmotnosti 400 trojských uncí a je stanovena pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1000 trojských uncí což je 31,10 kg ryzího zlata. Při nižších transakcí okolo 15-ti mil. korun je nutno k ceně připočíst 5-8%. V námi se pohybujících objemech je tato přirážka zvaná PREMIUM ještě větší, protože její součást tvoří rovněž náklady na přetavení zlata do podoby investičních slitků, ražby investičních mincí a jejich distribuci.

PREMIUM si můžeme zjednodušeně představit jako poplatky ve směnárnách nebo v investičních fondech.

Aktuální cena zlata je v těchto grafech uvedena v amerických dolarech. U nás budete nakupovat zlato v českých korunách. Nezapomeňte, že kurz dolaru se taktéž mění. Proto se může stát, že zatímco na těchto grafech cena zlata klesá, naše cena v korunách stoupá.

Zdroj grafů: www.kitco.com


24h vývoj

30 dní

60 dní

6 měsíců

1 rok

5 let

10 let


Stanovení ceny zlata
Obchodování se zlatem ve velkém je beze změn téměř sto let, přičemž nejmenší objem jedná transakce je tisíc uncí, tedy 31,1 kg zlata.

V jedné z bank na londýnské ulici St. Swithin’s Lane se každý pracovní den dvakrát setkají hlavní světoví obchodníci se zlatem, zejména se jedná o zástupce bank, aby pak složitou tradiční procedurou s použitím online spojení s celým světem sjednotili světovou nabídku s poptávkou a určili okamžitou rovnovážnou cenu, tato procedura je nazývána „London Gold fixing“. Zjednodušeně řečeno se jedná o telefonních setkání zástupců firem obchodujících se zlatem. S touto cenou je pak provedeno velké množství čekajících transakcí po celém světě.

Tímto je ovlivněn nepřetržitý celosvětový trh zlata na další hodiny, dokud neproběhne další zlatý fixing.

Z čeho je aktuální cena složena?
a) aktuální cena ryzího zlata na světovém trhu, uváděna v amerických dolarech (viz dnešní ceny)
b) kurz české koruny vůči dolaru
c) výše celkové přirážky zvané PREMIUM

PREMIUM si můžeme zjednodušeně představit jako poplatky ve směnárnách nebo investičních fondech. Jeho součást rovněž tvoří náklady na přetavení zlata do podoby investičních slitků, ražby investičních mincí a jejich distribuci. Jestliže si budete chtít koupit nejmenší investiční minci o váze jedné desetiny trojské unce (1/10 Oz), nebo 1g slitek, příplatek bude činit dvacet procent. Oproti tomu u mincí o váze 1 Oz, případně zlatého slitku nad 50 gramů se jedná pouze o několik málo procent.

Pro českého investora kupujícího zlaté slitky za cenu v Kč je důležité sledovat nejen cenu zlata v námi zveřejněných grafech, ale i kurz české koruny vůči ostatním světovým měnám. Pokud koruna posiluje, výrazně se to promítne do ceny zlatých slitků a investičních zlatých mincí kdy jejich cena klesá a samozřejmě opačně. Proto se může stát, že na těchto grafech cena zlata klesá, v korunách stoupá.

Při prodeji těchto mincí se výkupní cena zlata v bankách i u obchodníků pohybuje v procentech pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete míň než za větší.

Zdroj: Wikipedie a zlatobezdph.cz

Poptavkový formulář